KWATERA HITLERA "WILCZY SZANIEC" W GIERŁOŻY

Gierłoż to mała miejscowość, w województwie warmińsko-mazurskim, mieszcząca się 8 km na wschód od Kętrzyna. Znajdują się tam ruiny byłej kwatery A. Hitlera zwanej Wilczym Szańcem. Zniszczona została przez Niemców w 1945 roku. Hitler planujący atak na Rosję zdecydował, iż lokalizacja jego kwatery musi być blisko frontu, miało to być zarazem bezpieczne miejsce dla niego. W latach 1940-41 wybudowano tu około 200 obiektów z żelbetonu i cegły, w tym 7 bunkrów ciężkich, (o ścianach grubości 1-6m i dachach 6-8 m). Wybór padł na Gierłoż, gdyż spełniała wszelkie wymagania tajnej kwatery - obszar leśny, z dala od dróg i linii kolejowych, położony między jeziorami na wschód od Wielkich Jezior Mazurskich, co stanowiło główną i naturalną zaporę przed Rosją.


CZYNNE OD 8:00 DO WIECZORA

BILET WSTĘPU

NORMALNY .............15 ZŁ
ULGOWY ...................10 ZŁ

PARKING

AUTOKAR..................25 ZŁ
BUS ...........................15 ZŁ
OSOBOWY.................10 ZŁ
MOTOCYKL..................5 ZŁ
ROWER........................2 ZŁ

PARK DZIKICH ZWIERZĄT W KADZIDŁOWIE

Założony został przez dr Andrzej Krzywińskiego w 1987 roku. Mieści się na obszarze 100 ha. W parku zamieszkują takie zwierzęta jak: jelenie, wilki, dziki, tarpany, daniele, bobry oraz wiele gatunków ptaków wodnych. Wiele rodzin zwierząt przyjechało z Dalekiego Wschodu, np.: jelenie Benedykta Dybowskiego, chińskie (bardzo małe gatunki jeleni) "mundżak" oraz "milu", a także dwa konie Przewalskiego. Park stawia sobie za cel, przyzwyczajenie zwierząt do życia w warunkach naturalnych, ale umożliwia też poznanie dzikich zwierząt i zobaczenie ich z bliska, a zwłaszcza ich zwyczaje. Ze względu na możliwość bezpośredniego kontaktu z niekturymi zwierzętami zamieszkującymi park polecamy jego odwiedzenie zwłaszcza rodzinom z dziećmi, w trakcie noclegu na terenie Mazur.

MIKOŁAJKI MEKKA ŻEGLARZY I WODNIAKÓW

Mikołajki jest to miejsce, które przyciąga miłośników żeglarstwa i motorowodniaków z całej Polski i nie tylko. Znajduje się tu wypożyczalnie różnego typu sprzętu pływającego jak, jachty żaglowe, łodzie motorowe i inne. Można tu bawić się w parku wodnym w hotelu Gołębiewski lub popłynąć w rejsy statkiem po szlakach Wielkich Jezior Mazurskich . W okolicach przystani, co dzień można zabawić się przy szantach żeglarskich lub zjeść coś pysznego w nadbrzeżnych tawernach . To właśnie w Mikołajkach odbywają się imprezy takie jak Festiwal Piosenki Żeglarskiej, Dni Mikołajek i wiele wiele innych imprez .

AUGUSTÓW I KANAŁ AUGUSTOWSKI

Augustów jest miastem leżącym na skraju Puszczy Augustowskiej nad rzeką Nettą. Miasto powstało w 1557 roku a nazwę wywodzi od założyciela króla Zygmunta Augusta. Dzięki swym walorom klimatycznym zaliczane jest do miast o charakterze uzdrowiskowym. Augustów oprócz bazy sanatoryjnej znany jest również z bogatej oferty usług turystycznych a wśród nich są , rejsy białej floty po 102 kilometrowym, z czego 80 kilometrów w Polsce, kanale augustowskim, prejażdżki motorowymi gondolami po jeziorach: Necko i Białym lub rzeką Rospudą. Można tu spróbować sił na prawie kilometrowym wyciągu dla narciarstwa wodnego. W sezonie letnim odbywa się w mieście wiele koncertów i innych imprez plenerowych a pod koniec lipca znane od lat Mistrzostwa Polski w Pływaniu Na Byle Czym.


CENY REJSÓW

STUDZIENICZNA :

DOROŚLI ..................40 ZŁ
DZIECI (0-6LAT)......... 5 ZŁ
DZIECI (7-10LAT)......10 ZŁ

ROSPUDA:

DOROŚLI.....................30 ZŁ
DZIECI (0-6LAT)......... 5 ZŁ
DZIECI (7-10LAT)......10 ZŁ

Zobacz więcej

EŁCKA I WIGIERSKA KOLEJ WĄSKOTOROWA

Ełcka Kolej Wąskotorowa i Muzeum Kolei Wąskotorowych to jedno z tych miejsc w Ełku, które trzeba zobaczyć. To jedna z nielicznych tego typu atrakcji turystycznych w kraju. W 1992 roku została wpisana do rejestru zabytków. Kolej wąskotorową w Ełku budowano w latach 1910 1918. Całkowita długość trasy wynosi 47,66 km, w tym 37,98 km głównej linii z Ełku do Turowa. W Laskach Małych jest odgałęzienie trasy do Zawad Tworków o długości 9,68 km. Pierwszy fragment Ełckiej Kolei Wąskotorowej oddano do użytku 23 października 1913 roku. W 2002 roku kolej wąskotorową przejęły władze miasta i przekazały w zarząd Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji. Linię reaktywowano, stawała się ona atrakcją turystyczną. Dworzec wąskotorówki znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca głównego PKP, tu również znajduje się muzeum ełckiego kolejnictwa.
Wigierska Kolej Wąskotorowa została wybudowana w 1915 roku przez Niemców na potrzeby miejscowego tartaku. W czasie II wojny światowej tartak i wąskotorówkę uratowali od zniszczenia polscy pracownicy kolei. Po roku 1945 kontynuowano wcześniejszą działalność polegającą na pozyskiwaniu i transporcie drewna z Puszczy Augustowskiej. Wojewódzki Konserwator Zabytków w 1991 roku wpisał do rejestru zabytków cały zespół kolei jako jedną z najdłużej pracujących kolejek leśnych w Polsce. Obecnie przewozy odbywają się na 10-kilometrowym odcinku ze stacji początkowej w Płocicznie do miejscowości Krusznik w południowej części Wigierskiego Parku Narodowego.

GALINDJA

Okolice Iznoty już od V wieku p.n.e. do XIII wieku zamieszkiwały plemiona Galindów. Informacje o tych ludach żyjących na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich przekazał m.in. Tacyt, Ptolemeusz. Galindja to zespół nietypowych budowli jak: pieczary, termy, lochy demonów, studnie głodowe, uroczyska leśne, rytualny krąg kamienny czy skansen i labirynt Galindów. Jego właściciel postawił sobie za cel rekonstrukcję zwyczajów i kultów dawnych mieszkańców tych okolic. Wśród rzeźb galindzkich bóstw, w stylizowanych wnętrzach ośrodka a także wokół ogniska odtwarzane są na życzenie turystów obrzędy Galindów.

Sanktuarium w Świętej Lipce i Wigierski Klasztor Pokamedulski

Sanktuarium składa się z budynku klasztornego, kościoła oraz obejścia krużgankowego z czterema narożnymi kaplicami. Na dzień dzisiejszy Świętą Lipkę odwiedzają liczne grupy pielgrzymów, nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Sanktuarium po zniszczeniu w 1526 roku odbudowano po wykupieniu z rąk protestantów w 1619 roku. Rozbudowa trwała bardzo długo. Fasada kościoła skończona została w latach 1719-22, wieże wybudowano w latach 1729-31, budynek klasztorny ukończono w 1697 roku, natomiast prace wykończeniowe (wystrój, malowanie) trwało do 1759 roku. Można podziwiać barokowe organy, z ruchomymi figurami, a także piękne ikony. Późnobarokowy kościół z bogatym wystrojem wnętrza i były klasztor zakonu kamedułów znajduje się na wzniesieniu na półwyspie jeziora Wigry. W klasztorze w latach 1975-2010 mieścił się Dom Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Sztuki. Na terenie klasztoru można zwiedzić Apartamenty i Kaplicę Papieską, Krypty w Kościele, Wieżę Zegarową, Wystawy oraz czytelnię Jana Pawła II, ufundowaną po jego noclegu na terenie Klasztoru w 1999 r. Krypta kościelna zawiera ponad 40 zamurowanych wnęk z ciałami zmarłych eremitów. Na ścianie znajduje się malowidło przedstawiające taniec śmierci, alegorię śmierci zapraszającej mnicha do tańca. Na terenie wsi i Klasztoru 15-16 sierpnia odbywa się Jarmark Wigierski.

Ełk

Ełk – miasto i gmina w północno-wschodniej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim. Największe i najludniejsze miasto na Mazurach oraz główny ośrodek przemysłowy i kulturalny w regionie. Ełk należy do ziem wchodzących we wczesnym średniowieczu w skład kraju Jaćwingów. W latach 1398 - 1406 na wyspie Jeziora Ełckiego, Krzyżacy wybudowali mały zamek. Początek przyszłemu miastu dała powstała naprzeciw zamku osada, która wzięła swoja nazwę najprawdopodobniej od rzeki, nad którą ja założono. Pierwotnie po polsku brzmiała - Łek. Obecna forma Ełk powstała z miejscownika "we łku" i tak powstało "w Ełku". Kolonizacja dzisiejszej ziemi ełckiej zaczęła się po 1422 r.. Wzdłuż jeziora na wprost zamku powstała osada rybacka, pięknie wkomponowana w otaczające lasy i jeziora. Ełk otrzymał prawa miejskie w 1435 r.. Napływająca ludność mazowiecka nadawała miastu na długie wieki charakter miasta polskiego i stworzyła ośrodek życia kulturalnego dla całego regionu Mazur. Rozległe tereny lasów, jezior, dolin i stawów, duże ilości ptactwa wodnego, dzikich zwierząt, zielone łąki przyczyniły się do tego, że obok rolnictwa mieszkańcy Ełku zajmowali się rybołówstwem, myślistwem, a zwłaszcza bartnictwem. W latach 1939 - 1945 z 16 tys. mieszkańców Ełku do dnia wyzwolenia (24. 01. 1945r.) przeżyło zaledwie około 1 tysiąca osób. Po zakończeniu II wojny światowej miasto uzyskało przynależność do Polski. W wyniku akcji przesiedleńczej dokonała się stu procentowa wymiana mieszkańców. Odeszli Mazurzy i Niemcy, przyszli Polacy . Turyści odwiedzający Ełk najchętniej korzystają z Ełckiej Promenady. Stale wydłużana, ma już kilkanaście kilometrów trasy spacerowej i ścieżkę dla rowerów.Ełk ma również bogatą ofertę gastronomiczną rozlokowaną wzdłuż promenady. Restauracje: DOSPATOS, SMENTEK, KUŹNIA SMAKU CZY STARY SPICHLEŻ czy cukiernia PAPAJA oferują bogate menu. Można odpocząć na skwerze Kopernika lub po wspinać się w parku linowym w MOSiR.Można wybrać się też do Miejskiego Parku Wodnego. W sezonie letnich wakacji w mieście odbywa się szereg cyklicznych imprez masowych jak: Festiwal Sztuki Pirotechnicznej Ogień i Woda, Mazurskie Zawody Balonowe, Mistrzostwa Polski Skuterów Wodnych, Festiwal Kultury Hip – Hop, czy Mazurskie Lato Kabaretowe „Mulatka” i Mazurski Moto Show Ełk.