Warto zobaczyć - pierwsza strona www szeligi

Idź do spisu treści

Menu główne:

KWATERA HITLERA "WILCZY SZANIEC" W GIERŁOŻY
 Gierłoż to mała miejscowość, w województwie warmińsko-mazurskim, mieszcząca się 8 km na wschód od Kętrzyna. Znajdują się tam ruiny byłej kwatery A. Hitlera zwanej Wilczym Szańcem. Zniszczona została przez Niemców w 1945 roku. Hitler planujący atak na Rosję zdecydował, iż lokalizacja jego kwatery musi być blisko frontu, miało to być zarazem bezpieczne miejsce dla niego. W latach 1940-41 wybudowano tu około 200 obiektów z żelbetonu i cegły, w tym 7 bunkrów ciężkich, (o ścianach grubości 1-6m i dachach 6-8 m). Wybór padł na Gierłoż, gdyż spełniała wszelkie wymagania tajnej kwatery - obszar leśny, z dala od dróg i linii kolejowych, położony między jeziorami na wschód od Wielkich Jezior Mazurskich, co stanowiło główną i naturalną zaporę przed Rosją.
Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie
 Założony został przez dr Andrzej Krzywińskiego w 1987 roku. Mieści się na obszarze 100 ha. W parku zamieszkują takie zwierzęta jak: jelenie, wilki, dziki, tarpany, daniele, bobry oraz wiele gatunków ptaków wodnych. Wiele rodzin zwierząt przyjechało z Dalekiego Wschodu, np.: jelenie Benedykta Dybowskiego, chińskie (bardzo małe gatunki jeleni) "mundżak" oraz "milu", a także dwa konie Przewalskiego. Park stawia sobie za cel, przyzwyczajenie zwierząt do życia w warunkach naturalnych, ale umożliwia też poznanie dzikich zwierząt i zobaczenie ich z bliska, a zwłaszcza ich zwyczaje.  Ze względu na możliwość bezpośredniego kontaktu z niekturymi zwierzętami zamieszkującymi park polecamy jego odwiedzenie zwłaszcza rodzinom z dziećmi, w trakcie noclegu na terenie Mazur

 Mikołajki mekka żeglarzy i wodniaków 
 Mikołajki jest to miejsce, które przyciąga miłośników żeglarstwa i motorowodniaków z całej Polski i nie tylko. Znajduje się tu wypożyczalnie różnego typu sprzętu pływającego jak, jachty żaglowe, łodzie motorowe i inne.  Można tu bawić się w parku wodnym w hotelu Gołębiewski lub popłynąć w rejsy statkiem po szlakach Wielkich Jezior Mazurskich . W okolicach przystani, co dzień można zabawić się przy szantach żeglarskich lub zjeść coś pysznego w nadbrzeżnych tawernach . To właśnie w Mikołajkach odbywają się imprezy takie jak Festiwal Piosenki Żeglarskiej, Dni Mikołajek i wiele wiele innych imprez .
Augustów i Kanał Augustowki
Augustów jest miastem leżącym na skraju Puszczy Augustowskiej nad rzeką Nettą. Miasto powstało w 1557 roku a nazwę wywodzi od założyciela króla Zygmunta Augusta.
 Dzięki swym walorom klimatycznym zaliczane jest do miast o charakterze uzdrowiskowym. Augustów oprócz bazy sanatoryjnej znany jest również z bogatej oferty usług turystycznych a wśród nich są , rejsy białej floty po 102 kilometrowym, z czego 80 kilometrów w Polsce, kanale augustowskim, prejażdżki motorowymi gondolami po jeziorach: Necko i Białym lub rzeką Rospudą. Można tu spróbować sił na prawie kilometrowym wyciągu dla narciarstwa wodnego. W sezonie letnim odbywa  się w mieście wiele koncertów i innych imprez plenerowych a pod koniec lipca znane od lat Mistrzowstwa Polski w Pływaniu Na Byle Czym.

Kolej wąskotorowa Ełcka i Wigierska
100-letnia Ełcka Kolej Wąskotorowa jest jedyną czynną tego typu atrakcją turystyczną w regionie Warmiii Mazur.Wybudowana w latach 1910-1917 Ełcka Kolej Wąskotorowa uznana została za cenny zabytek kultury technicznej. W 1992 r. wpisano ją do rejestru zabytków pod numerem A-3194. W ofercie znajdą Państwo:przejazdy grupowe i indywidualne stylowymi wagonikami „wąskotorówki” połączone z piknikiem wmiejscowości Sypitki. Od 2010 r. udostępniono  zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa, hali lokomotywowni i taboru.W ramach wycieczki można odwiedzić  Skansen Pszczelarski i pracownię  rzeźby.
Wigierska Kolej Wąskotorowa w roku 1991 została wpisana do rejestru zabytków jako cenny wytwór techniki i jako jedna z najdłużej funkcjonujących kolejek leśnych w Polsce. Startuje w miejscowości Płociczno i mknie Puszczą Augustowską z przystankami : Binduga, pierwszy przystanek widokowy z widokiem na jezioro Wigry, Bartny Dół nad Wigrami, na którym z pobliskiej przystani roztacza się piękna panorama jeziora Wigry z największymi w Polsce wyspami jeziornymi: Ordów i Ostrów, docelowa stacja Krusznik, dawniej duża składnica drewna, dziś główny przystanek na trasie, znajduje się tu Zielona Karczma, miejsce zabaw i biesiad integracyjnych.W drodze powrotnej do Płociczna są Powały, przystanek widokowy nad Wigrami, które można podziwiać z pomostu lub z wysokiego brzegu jeziora. Dawna stanica harcerska, obecnie przystanek przystosowany do dłuższych postojów, kolejne miejsce na rekreację i ogniska.
 

Galindja
Okolice Iznoty już od V wieku p.n.e. do XIII wieku zamieszkiwały plemiona Galindów. Informacje o tych ludach żyjących na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich przekazał m.in. Tacyt, Ptolemeusz. Galindja to zespół nietypowych budowli jak: pieczary, termy, lochy demonów, studnie głodowe, uroczyska leśne, rytualny krąg kamienny czy skansen i labirynt Galindów. Jego właściciel postawił sobie za cel rekonstrukcję zwyczajów i kultów dawnych mieszkańców tych okolic. Wśród rzeźb galindzkich bóstw, w stylizowanych wnętrzach ośrodka a także wokół ogniska odtwarzane są na życzenie turystów obrzędy Galindów. 
Sankuarium w Swiętej Lipce i Wigierski Klasztor Pokamedulski 
Sanktuarium składa się z budynku klasztornego, kościoła oraz obejścia krużgankowego z czterema narożnymi kaplicami. Na dzień dzisiejszy Świętą Lipkę odwiedzają liczne grupy pielgrzymów, nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Sanktuarium po zniszczeniu w 1526 roku odbudowano po wykupieniu z rąk protestantów w 1619 roku. Rozbudowa trwała bardzo długo. Fasada kościoła skończona została w latach 1719-22, wieże wybudowano w latach 1729-31, budynek klasztorny ukończono w 1697 roku, natomiast prace wykończeniowe (wystrój, malowanie) trwało do 1759 roku. Można podziwiać barokowe organy, z ruchomymi figurami, a także piękne ikony.
Późnobarokowy kościół z bogatym wystrojem wnętrza i były klasztor zakonu kamedułów znajduje się na wzniesieniu na półwyspie jeziora Wigry. W klasztorze w latach 1975-2010 mieścił się Dom Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Sztuki. Na terenie klasztoru można zwiedzić Apartamenty i Kaplicę Papieską, Krypty w Kościele, Wieżę Zegarową, Wystawy oraz czytelnię Jana Pawła II, ufundowaną po jego noclegu na terenie Klasztoru w 1999 r.Krypta kościelna zawiera ponad 40 zamurowanych wnęk z ciałami zmarłych eremitów. Na ścianie znajduje się malowidło przedstawiające taniec śmierci, alegorię śmierci zapraszającej mnicha do tańca.Na terenie wsi i Klasztoru 15-16 sierpnia odbywa się Jarmark Wigierski.
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego